11. ÖĞRENCİ SEMPOZYUMU BAŞARIYLA TAMAMLANDI

19 Ağustos 2023
14:39

İSAR Temel Eğitim Merkezi tarafından her sene düzenli olarak gerçekleştirilen öğrenci sempozyumu, bu sene 19 Ağustos Cumartesi günü Fıstıkağacı yerleşkesinde gerçekleşti. Ercüment Asil'in koordinasyonunu üstlendiği öğrenci sempozyumunda diğer senelerden farklı olarak öğrencilerin çalışmaları sene boyunca  yakından takip edildi. Literatür taraması, kaynak tarama ve giriş kısımlarının yakından takip edildiği sürecin bir meyvesi olarak gerçekleşen 11. Öğrenci Sempozyumu'nda toplamda dokuz öğrenci tebliğlerini sundular. Bir öğrenci hariç öğrencilerin tamamı temel eğitim kademesinde eğitimlerine devam eden öğrencilerdi. Diğer senelerden farklı olan diğer bir yanı ise bu sempozyumda felsefe, kelam ve ilmü'n-nefs gibi konulara ağırlık verilmesi oldu. 

Sempozyumda modern ve klasik psikolojinin temel meseleleri, İslami ilimlerin tedvin tarzları ve Meşşai tarzda felsefenin problematikleri öncelikli olarak incelendi. Sempozyumda öğrencilerin ilgi çekici konularının yanı sıra müzakereci hocaların da katkıları öğrenciler için çok ufuk açıcı oldu. Prof. Dr. Necmettin Kızılkaya'nın sempozyum teknikleri ve sunum kuralları hakkında yaptığı hatırlatmalar, birçoğu lisans öğrencisi olan katılımcıların akademik hayatları boyunca ihtiyaç duyacağı akademik örfün başlıca kuralları arasındaydı. Selami Varlık'ın yaptığı katkılar ise bir tebliğde olması gereken argümantatif özellikleri ihtiva ediyordu ve bir sunumda (genel olarak tüm akademik yazım türlerinde) problematiğin ne kadar hayati bir role sahip olduğunu gösterdi. 

Ercüment Asil, Hasan Umut ve Necmettin Kızılkaya'nın genel değerlendirmeleri ile karara varan sempozyum toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.