KAMUOYU DUYURUSU

18 Ekim 2023
10:30

Son dönemde İsrail’in Filistin halkına yönelik insanlık dışı ve dehşet verici saldırıları, tüm dünya vicdanını derinden yaralamaktadır. Özellikle 17 Ekim 2023'te Gazze'deki El-Ehli Arap Hastanesi'nin hedef alınması sonucu aralarında bebeklerin, çocukların ve kadınların da bulunduğu yüzlerce Filistinli'nin hayatını kaybetmesi ve yaralanmasına neden olan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Bu saldırılar, uluslararası hukukun ve temel insan haklarının açık bir ihlalidir. Masum insanların korunması ve temel ihtiyaçlara erişimlerine engel olunmaması her şeyden önce temel bir insan hakkıdır. İsrail, bu saldırılarla barışa ve insani değerlere yönelik bir saldırı içerisindedir.

Araştırma kuruluşları ve akademik camianın güçlü bir söylemle İsrail'i bu tür saldırıları derhal sonlandırmaya ve uluslararası hukuka uymaya çağırmasını istiyoruz. Uluslararası toplumu, bu tür şiddet eylemlerine karşı ortak bir duruş sergilemeye ve barışı sağlamak için acil adımlar atmaya davet ediyoruz.

Filistin halkının yaşadığı acılara ortak oluyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.