LİSAR AKADEMİ BAŞVURULARI BAŞLADI

7 Ekim 2017
12:27

LİSAR Akademi Başvuruları Başladı

Her Pazar Üsküdar Özbekler Tekkesi’nde…

LİSAR Akademi, İslami ilimler ve sosyal bilimlere meraklı lise öğrencileri için İSAR desteği ile 300 yıllık tarihî bir mekân olan Özbekler Tekkesi’nde her pazar günü gerçekleşecek eğitim programlarına başlıyor. Akademimiz, Üsküdar’ın nezih, tarihî ve kültürel dokusu içerisinde pek çok sahayı ilgilendiren çeşitli seminerlere katılacak seçkin öğrencilerini bekliyor.

İlim ve Kültür Bir Arada…

Her Pazar günü Özbekler Tekkesi’nde 09:00 - 15.00 saatleri arasında devam edecek olan programda öğrencilerin ilim ve kültür dünyasını zenginleştirecek seminerler gerçekleştirilecektir. Öğle arasına kadar 50 dakikalık 3 seminer şeklinde planlanmış olan programda her gruptan öğrencinin kendi seviyesine uygun sınıflarda eğitim alması esası gözetilmektedir. Programın öğleden sonraki kısmında ise LİSAR Akademi öğrencilerinin ilgi duydukları alanlara göre her hafta farklı ve ilgi çekici bir konuda, sahasında uzman araştırmacılar tarafından Özbekler Tekkesi Seminerleri adı altında tematik konuşma ve sunumlar gerçekleştirilecektir.

Birbirinden Önemli Seminerler…

         Özbekler Tekkesi’nde verilecek olan seminerler 3 ana başlıkta toplanmıştır. Bunlar;

  • İslami İlimler
  • Osmanlıca
  • Kitap Tahlili

şeklinde gruplandırılmıştır.

İslami İlimler seminerlerinde 1. Kademe LİSAR öğrencileri İslami İlimlere Giriş başlığı altında Kur’an, Hadis, Fıkıh ve Kelam ilimlerine giriş bağlamında bilgiler edineceklerdir. 2. Kademe LİSAR öğrencileri ise giriş seminerlerinde aldıkları temel bilgilerle bu ilimlere dair meselelerin yer aldığı Türkçe metinler eşliğinde ileri düzey tartışmalara katılma imkânı bulacaklardır.

Osmanlıca seminerlerinde ise 1. Kademe öğrencileri ana hatlarıyla Osmanlı Türkçesi’nin tarihî seyir ve gelişimi, alfabe ve okutucu harfler ile yazım kurallarına odaklanırken 2. Kademe öğrencileri ise Osmanlıca metinler okuyarak metin okuma kabiliyetlerini geliştireceklerdir.

Kitap Tahlili seminerlerinde ise 1. ve 2. Kademe öğrencilerine ayrı başlıklarda seminerler verilecektir. Bunlar; “Şehir ve Medeniyet Okumaları”, “Tarih ve Toplum Okumaları” ile “Klasik Edebî Metin Okumaları” şeklinde kademeli gruplardan oluşmaktadır.

Sosyal Aktiviteler, Yarışmalar, Ödüller ve Kitap Bursları

LİSAR Akademi’de eğitim alan öğrenciler, seminerlerin yanı sıra belirli tarihlerde birçok farklı alanda sosyal aktivitelere katılacak, düzenlenecek olan gezi ve kamp programlarında tarih ve kültür şuuru edinmeye çalışacaklardır.

Sosyal aktiviteler esnasında yapılacak olan kitap okuma ve bilgi yarışmaları ile öğrencilerimiz hayırda yarışmanın tadına varacaklar.

Dönem birincileri ile seminerlere en çok devam eden öğrencilere sürpriz hediye ve kitap bursları da verilecektir.

LİSAR Akademi’ye Nasıl Başvurulur?

Programa katılmayı düşünen öğrenciler 20 Ekim 2017 tarihine kadar lisar.isar.org.tr adresindeki ilgili formu doldurarak başvuru yaptıktan sonra belirlenen mülakat tarihlerinde Özbekler Tekkesi’nde mülakata gireceklerdir. Kabul edilen öğrenciler mail veya telefon yoluyla ilan edilecektir.

Program 2 sene sürecek olup, 2. senenin sonunda öğrencilere mezuniyet belgesi takdim edilecektir.

Program ücretsiz olup, erkek öğrencilere yöneliktir.

Başarılı, okumayı ve araştırmayı seven gençleri LİSAR Akademi’ye bekliyor, hayırlı bir eğitim-öğretim yılı diliyoruz.

Başvuru için tıklayınız